VETS
Blog

Kastracja (sterylizacja) zbędny ból czy zabieg poprawiający komfort życia ?

    Jako lekarz weterynarii, miłośnik i właściciel psów i kotów nigdy nie miałam wątpliwości, czy kastrować (sterylizować) zwierzaki swoje i należące do moich bliskich. Wszystkie zostały pozbawione możliwości rozmnażania. Rozumiem jednak, że nie dla każdego decyzja ta jest oczywista.

Jako lekarz weterynarii, miłośnik i właściciel psów i kotów nigdy nie miałam wątpliwości, czy kastrować (sterylizować) zwierzaki swoje i należące do moich bliskich. Wszystkie zostały pozbawione możliwości rozmnażania. Rozumiem jednak, że nie dla każdego decyzja ta jest oczywista.
    Decydując się na opiekę nad psem czy kotem chcemy dla swojego podopiecznego jak najlepiej. Zabieg to ryzyko znieczulenia oraz ingerencji chirurgicznej, co wiąże się z bólem i stresem. Czy warto narażać na to Nasze zwierzę ? Powodów przeprowadzenia zabiegu może być wiele. Rozpatrywać je warto m.in., w kategorii: fizjologicznej, populacyjnej i medycznej.
    Zwierzę pozbawione instynktu płciowego nie odczuwa jego braku. To tylko my nadając mu ludzkie cechy sądzimy, że może mieć poczucie straty. W okresie rozrodczym (gł. wiosną i jesień) ruje u kotek pojawiają się cykliczne co około trzy tygodnie. W tym czasie kotki uciążliwie pomiaukują, odmawiają jedzenia, tracą sierść i masę ciała. Nierzadko jedna rujka płynnie przechodzi w kolejną, doprowadzając do tzw. rujki permanentnej. Kocur w tym okresie może stać się agresywny, znakować moczem swoje terytorium i podobnie jak kotka w rui pomad wszystko pragnie zaspokoić swój instynkt.
    Łagodniej wygląda to u suczek. Cieczki maja średnio dwa razy do roku przez około trzy tygodnie. W tym czasie uciążliwe są przede wszystkim spacery. Suczkę trzeba trzymać na smyczy. Odganiać i walczyć z zainteresowanymi psami. Samce zrobią wiele, aby osiągnąć swój cel. Wyją i popiskują, aby wymusić spacery. W okresie rozrodczym u wszystkich nagminne są ucieczki. Często związane z bolesnymi, długo gojącymi się ranami. Te fizjologiczne zachowania obniżają komfort życia nie tylko nas samych, ale przede wszystkim naszych podopiecznych. Spełnienie instynktu rozrodczego jeszcze silniej nakręca popęd zwierząt. Mitem jest, że każda samica powinna mieć małe. Na skutek takich nieprawdziwych opinii mamy globalny problem nadmiernej populacji psów i kotów. Media pełne są ogłoszeń: pies/kot szuka domu. Schroniska są przeładowane. Nagminnie pod ich bramy trafiają kartony pełne szczeniąt i kociąt. Przynajmniej te nie zginęły śmiercią tragiczną, topione albo umierając z głodu. W schroniskach przebywa w nich około 100 tys. bezdomnych psów (miejsc jest zaledwie 35 tys.). Gros to uciekinierzy (suki w cieczkach oraz niekastrowane samce). Niesetny niewiele znajdzie nowy dom (max. 40%). Większość pozostanie w swoim boksie resztę życia.
    Również w aspekcie medycznym znajdziemy wiele argumentów skłaniających do zabiegu kastracji. Pozbawiając zwierzę narządów rozrodczych, eliminujemy choroby z nim związane. Oczywiście przypadłości te nie muszą dotknąć naszego pupila. Ale warto wiedzieć, że prawdopodobieństwo ich wystąpienia bez zabiegu jest naprawdę bardzo wysokie. Zaplanowany u młodego, zdrowego zwierzęcia zabieg to ryzyko bliskie promila. Całodobowa Klinika Weterynaryjna Vets oferuje w pełni wyposażoną salę chirurgiczną. Anestezjolog ma do dyspozycji profesjonalny sprzęt monitorujący parametry życiowe i narkozę wziewną. Zabiegi wykonywane są przez doświadczone zespoły chirurgiczne. Rany są niewielkie, dzięki czemu zwierzę szybko wraca do formy.
  
ZABIEG KASTRACJI UCHRONI PRZED:
Samice       
torbiele i guzy jajników
nowotwory macicy i pochwy
ropomacicze
urojone ciąże
guzy i zapalenia gruczołów mlekowych

Samce
torbiele i przerost prostaty
guzy jąder
przepukliny kroczowe    
uchyłki prostnicy

Decydując się na zabieg musimy pamiętać, że nie każdy pacjent się do niego kwalifikuje. Na pewno przed podjęciem ostatecznej decyzji musimy wybrać się z pupilem na badania.

Lek. wet. Ava Sawaszkiewicz
Specjalista chirurgii weterynaryjnej
Specjalista radiologii weterynaryjnej

Powered by Avrio Interactive